Wyprawka do szpitala - czyli czego potrzebuje przyszła mama

Kiedy zbliża się termin porodu, dobrze jest przygotować torbę z rzeczami, których będziesz potrzebować w szpitalu. Z reguły termin “wyprawka” skupia się na noworodku, jednak pamiętajmy, że na liście niezbędnych rzeczy muszą znaleźć się także produkty dla przyszłej mamy. O czym pamiętać i co jest totalnym must have w przypadku pakowania torby do porodu? Podpowiadamy.


Czas okołoporodowy to zdecydowanie napięte chwile. Im bliżej terminu tym bardziej zaczynamy się denerwować, czy ze wszystkim zdążyłyśmy, czy wszystko załatwiłyśmy jak należy i czy jesteśmy w pełni gotowe. Nasza organizacja to także przygotowana już wcześniej magiczna torba do szpitala. Z pozoru prosty pakunek, ale jego zawartość zawsze budzi sporo wątpliwości, aby zatem nie dokładać Wam niepotrzebnych stresów, poniżej zamieszczamy małą ściągawkę tego, co powinno się w niej znaleźć. 

Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy

W pierwszej kolejności zajmiemy się mamą, gdyż to Ty właśnie moja droga musisz zadbać o siebie, aby niczego Ci nie zabrakło w tych najbliższych dniach, które spędzisz w szpitalu.


▪️ koszula do porodu i do karmienia
Najlepiej zabrać kilka sztuk. Pomyśl o tym, że choć jedna pójdzie na straty w przypadku zabrudzenia. Pozostałe dobierz tak, aby umiliły Ci pobyt i posiadały funkcje karmienia co jest totalnym must have. Być może będziesz czuła się świetnie, a być może Twoja ruchomość będzie nieco ograniczona, dlatego też, czasem z pozoru proste rozwiązania będą tym “złotem”, które nie będą Twoim złym wspomnieniem tuż po porodzie.
Co ważne. Dobra koszula to taka, która posiada zatrzaski na plecach umożliwiające łatwy dostęp podczas znieczulenia. Przód koszuli wybieraj taki, aby umożliwił Ci kangurowanie jak i nakarmienie maluszka.

koszula do porodu i karmienia koszula ciążowa i do porodu zestaw do porodu

Koszula do karmienia i porodu

Koszula ciążowa i do porodu Zestaw do porodu


▪️ szlafrok

Dla Twojego komfortu warto zabrać szlafrok, w którym będziesz poruszać się po szpitalu. Luźne i zwiewne odzienie sprawi, że będziesz czuła się komfortowo przemieszczając. Zwróć uwagę, aby szlafrok posiadał przewiązane w talii nie krępujące ruchów i był zaprojektowany w taki sposób, aby pasował przed, w trakcie jak i po ciąży. 

szlafrok ciążowy w kwiaty Zestaw: Koszula ciążowa i szlafrok z kocykiem i czapeczką dla noworodka Zestaw: Koszula ciążowa i szlafrok z kocykiem i czapeczką dla noworodka

Szlafrok ciążowy w kwiaty

Zestaw ciążowy do karmienia: koszula, szlafrok i kocyk Zestaw : Koszula ciążowa i szlafrok z kocykiem i czapeczką dla noworodka

 

▪️ klapki i ręcznik 
Klapki przydadzą Ci się pod prysznicem. W przypadku ręcznika, weź ze sobą dwa rodzaje: większy i mniejszy.

▪️ ciepłe skarpety
Ciepła otulina na stopy to coś za co sama sobie podziękujesz zabierając je ze sobą bez względu na to czy jesteś zmarzluchem czy nie. Po prostu schowaj je w bezpiecznym miejscu i użyj w razie potrzeby. Zaufaj. Para ciepłych skarpetek przyda się jak nigdy.

▪️ akcesoria i dodatki
Zabierz ze sobą środki higieniczne. Wśród nich koniecznie muszą znaleźć się chłonne podpaski. Z bielizny warto pomyśleć o biustonoszu z wkładkami laktacyjnymi oraz jednorazowych majtkach z siateczki. Nie zapomnij także o chusteczkach odświeżających. Pomocny będzie także balsam do ust i mgiełka do odświeżania twarzy i ciała, poduszka do karmienia.
Do kąpieli w standardzie zabierz żel pod prysznic, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów oraz coś do rozczesywania włosów.

Torba do porodu dla dziecka

Kiedy mamy już najważniejsze rzeczy dla siebie, warto teraz spakować kilka drobiazgów dla naszego nowonarodzonego dziecka. To co warto zabrać:

▪️ kilka sztuk śpioszków lub body;
▪️ rożek lub kocyk;
▪️ pieluchy tetrowe;
▪️ pieluszki dla noworodka;
▪️ czapeczka bezszwowa;
▪️ rękawiczki “niedrapki”;
▪️ krem przeciwodparzeniowy, chusteczki nawilżane.

Wszelkie ubrania dla malucha staraj się wybierać, aby były wykonane ze 100% bawełny, najlepiej organicznej, są idealne dla delikatnej skóry noworodka. Wybierz neutralne kolory, które można prać razem, aby ułatwić sobie życie w tych pierwszych miesiącach.
Umyj wszystko, zanim dziecko je założy, aby uniknąć podrażnienia skóry i pamiętaj, aby używać tylko sprawdzonych proszków lub płynów do prania.

Gotowa do drogi?

Spakowana torba zapewni Ci dużo spokoju. Teraz, gdy zegar tyka - Ty możesz spać spokojnie. Niczego nie zapomnisz, a w każdej chwili wystarczy sięgnąć do walizki by załagodzić wszelkie sytuacje awaryjne. Ale skoro mowa już o drodze to nie zapomnij o jeszcze jednym - fotelik samochodowy. Kiedy będziesz wychodzić ze szpitala niezbędny będzie fotelik do pierwszej podróży Twojego dziecka. Dowiedz się, jak bezpiecznie i prawidłowo zainstalować go w swoim pojeździe.