Czwarty miesiąc ciąży

 

Wraz z początkiem 14. tygodnia wchodzimy w czwarty miesiąc i drugi trymestr ciąży. Co za ulga! Koszmarne pierwsze miesiące z mdłościami, brakiem apetytu i nieustannym zmęczeniem odchodzą w niepamięć i w końcu możesz zacząć naprawdę cieszyć się ze swojego błogosławionego stanu. Zobaczmy, jakie zmiany zachodzą w tym czasie w Twoim ciele i co słychać u Twojego dziecka.

To ciąża czy wzdęcia? A może jedno i drugie?

Jestem pewna, że jak większość młodych mam, już od pierwszego miesiąca ciąży bacznie obserwujesz w lustrze profil swojej sylwetki. Wypatrujesz wypukłości i zastanawiasz się, kiedy w końcu będzie widać, że spodziewasz się dziecka. Otóż w czwartym miesiącu ciąży gdy założysz obcisłą sukienkę np. taką jak ta z elastycznej dzianiny, baczni obserwatorzy nie będą mieli wątpliwości, że zaokrąglony brzuszek zwiastuje przyjście na świat Twojego potomka.

Ci mniej rozeznani w temacie będą rzucać ukradkowe spojrzenia i zastanawiać się, czy wystający brzuch nie jest przypadkiem bardziej skutkiem obfitego obiadu niż ciąży, mimo wszystko jednak wahają się z zadaniem tak bezpardonowego pytania. Nie wszyscy oczywiście mają takie obiekcje – jeżeli zatem chcesz uniknąć niezręczności, może jednak zrezygnuj z obcisłej sukienki i wskocz w luźniejszy sweter lub bluzę (może taką z cudownym kwiatowym printem?). W ten sposób nikt jeszcze przed długi czas nie zauważy, że spodziewasz się dziecka.

Faktem jest jednak, że chociaż w drugim trymestrze mdłości najczęściej ustępują, nie jest to koniec dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niestety aż do końca ciąży duża część kobiet zmaga się z wzdęciami, niestrawnościami i zgagą. 

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, to ostatni moment, żeby zaopatrzyć się w kilka par ciążowych legginsów i wygodnych spodni z elastycznym panelem na brzuch – na przykład takich jak w naszym sklepie. Spodnie na gumkę i zapinanie dżinsów na agrafkę lada dzień przestanie się sprawdzać, lepiej przygotować się zawczasu zamiast robić zakupy w ostatniej chwili prawda?

Twoje dziecko w czwartym miesiącu ciąży

Dzidziuś waży w tym czasie ok. 100 g i mierzy ok. 12-13 cm długości. To nie wydaje się dużo, zwłaszcza w porównaniu do niesamowitych umiejętności, jakie już posiada Twoje dziecko. Nie tylko potrafi odczuwać już emocje – smucić się i cieszyć razem z Tobą (podobno, gdy jest smutne częściej ssie kciuk), ale jest też bardzo aktywne – bawi się pępowiną, zaciska piąstki, robi salta i piruety, macha rączkami, nóżkami, a nawet paluszkami.

Oprócz tego dziecko zaczyna również słyszeć i reagować na dźwięki, co jest o tyle fascynujące, że jego uszy jeszcze się w pełni nie wykształciły. Naukowcy zbadali, że płód ma zdolność odbierania wibracji przewodzonych przez płyn owodniowy – w ten sposób „słyszy” bicie Twojego serca, krew krążącą w żyłach, Twój glos – możesz zatem zacząć mówić do brzucha, będzie to mieć w pełni naukowe uzasadnienie.