Zaskakujące fakty o ciąży

Nie jest tajemnicą, że ciąża zmienia ludzkie ciało. Kiedy kobieta nosi dziecko, jej ciało musi przejść wiele zmian, aby upewnić się, że ona i maleństwo w pełnej symbiozie przeżyją następne dziewięć miesięcy. Narządy przyszłej mamy będą musiały się przesunąć, aby zrobić miejsce dla dziecka, ale istnieje wiele innych subtelnych zmian, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Płód również przechodzi niezwykłe zmiany, gdy rośnie w łonie matki i może być bardziej świadomy tego, co dzieje się w świecie zewnętrznym, niż ci się wydaje.

Interesujące fakty o ciąży

 1. Najdłuższa zarejestrowana ciąża trwała 375 dni;
  Najdłuższy odnotowany okres, od którego ktoś był w ciąży, to 375 dni. Normalnie ciąża trwa około 280 dni, więc w 1945 roku dziecko Penny Diany Hunter było spóźnione o prawie sto dni!
 2. Objętość krwi kobiety w ciąży wzrasta o 40-50%.
  W czasie ciąży objętość krwi wzrasta nawet o 50% , aby pomóc w dostarczeniu wystarczającej ilości natlenionej krwi do płodu.
 3. Twoje serce rośnie! - aby pomóc pompować całą dodatkową krew w całym ciele, Twoje serce musi się powiększyć.
 4. Twój głos może się zmienić w trakcie ciąży.
  Biorąc pod uwagę wszystkie hormony krążące po ciężarnym ciele, nic dziwnego, że nastąpią inne, nieprzewidziane zmiany. Wzrost estrogenu i progesteronu może powodować obrzęk fałdów głosowych, co oznacza utratę niektórych wyższych tonów i mogą pojawić się niższe.
 5. Najstarsza kobieta, która urodziła dziecko, miała 66 lat.
 6. Dziecko Cię słyszy.
  Około 18 tygodnia płód jest w stanie słyszeć dźwięki . W 25-26 tygodniu dziecko jest bardziej wrażliwe na hałasy i reaguje już w łonie matki.
 7. Podczas ciąży możesz nabawić się cukrzycy.
  Cukrzyca ciążowa występuje wtedy, gdy poziom cukru we krwi kobiety ciężarnej jest zbyt wysoki, a trzustka nie nadąża z dostarczaniem wystarczającej ilości insuliny. Zwykle znika po porodzie.
 8. Najwięcej bliźniąt rodzi się w Afryce Środkowej.
 9. Syndrom kuwady, czyli ciąża współczulna. Potwierdzono, iż mężczyźni kobiet ciężarnych zgłaszali podobne objawy, takie jak nudności, zgaga, ból brzucha, ból pleców, lęk i depresja.
 10. Przyszłe mamy mogą zacząć produkować mleko już w 14 tygodniu ciąży.
 11. Około 1 na 2000 dzieci rodzi się z zębami. Są to luźne zęby rodne, które czasami wymagają usunięcia przez lekarza.
 12. Wiele kobiet w ciąży w Chinach unika zimnych potraw, takich jak lody i arbuz. Wolą gorące napoje, takie jak herbata i zupa, wierząc, że ciąża ma charakter „zimny”, a gorące płyny pomagają zrównoważyć yin i yang.
 13. W Japonii kobietom w ciąży można wydać odznakę, którą można sobie przywiesić do torebki czy plecaka. Pomysł polega na tym, że osoby dojeżdżające do pracy w pociągach i autobusach zobaczą odznakę i zaoferują swoje miejsca nawet wtedy, gdy kobieta jest we wczesnej ciąży i jeszcze nie jest tak widoczna.
 14. Turcja ma najwyższy odsetek dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, podczas gdy Islandia ma najniższy.
 15. Bliźnięta przeciwnej płci (jeden chłopiec i jedna dziewczynka) stanowią około jednej trzeciej urodzeń bliźniaczych.
Sukienka ciążowa z funkcją karmienia Ciążowa sukienka hiszpanka maxi z odkrytymi ramionami Sukienka ciążowa na lato z funkcją karmienia