Sposoby na ciążowe mdłości

Na mdłości w ciąży dopadają ponad połowę przyszłych mam. Ta uciążliwa przypadłość może dawać nam się mocno we znaki, zwłaszcza na początku ciąży. W tym artykule sprawdzimy, jak możemy jej zaradzić.

Czym spowodowane są ciążowe mdłości?

Mdłości w początkowym okresie ciąży spowodowane są wzrostem poziomu hormonów odpowiedzialnych za jej utrzymanie – przede wszystkim progesteronu i estradiolu. Ten ostatni hormon uznaje się za decydujący czynnik wpływający na pracę przewodu pokarmowego i nadwrażliwość na zapachy, które z kolei prowadzą do mdłości i wymiotów.

To, że mdłości wywoływane są przez hormony ciążowe sprawia, że przypadłość ta dotyka większości (szacuje się, że prawie dwóch trzecich) ciężarnych kobiet, przy czym u jednych są one łagodne i trwają krótko, u innych zaś mogą być bardzo nasilone, a nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Kiedy występują mdłości ciążowe?

Chyba wszyscy kiedyś widzieliśmy filmową scenę, w której bohaterka nagle wybiega z pomieszczenia, zasłaniając ręką usta i biegiem pędzi do toalety. Dobiegające odgłosy nie budzą wątpliwości, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. W kolejnej scenie, również rozgrywającej się w toalecie, wszyscy, łącznie z naszą bohaterką, patrząc na test ciążowy, upewniamy się w tym, czego już się domyślaliśmy – jest ona w ciąży.

To prawda, że mdłości ciążowe pojawiają się na wczesnym etapie ciąży, nawet w 4. – 5. tygodniu. Najbardziej nasilają się w okolicach 9. tygodnia i w większości przypadków ustają z początkiem drugiego trymestru, czyli ok. 12. – 13. tygodnia ciąży.

Często mówi się o tej dolegliwości jako o „porannych mdłościach”, co sugerowałoby, że występują one wyłącznie rano. Rzeczywiście, jest to najczęstsza pora dnia, w której kobiety odczuwają mdłości, niekiedy jednak źle możemy czuć się przez cały dzień albo wieczorami.

Z mdłościami często wiąże się również nadwrażliwość na różne zapachy, które dotychczas w ogóle nam nie przeszkadzały, co również może wpływać na nasze samopoczucie.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Możemy różnymi sposobami próbować złagodzić męczące nas w ciąży mdłości lub wymioty. Jeżeli cierpimy na nie głównie rano, warto, zanim wstaniemy z łóżka, zjeść niewielką, lekkostrawną przekąskę (herbatnika, banana, kilka migdałów, kromkę pieczywa). Dzięki temu przygotujemy nasz organizm do wysiłku związanego z rozpoczęciem dnia.

Unikajmy posiłków tłustych, ciężkostrawnych, smażonych – one również wpływają na dyskomfort ze strony układu pokarmowego.

Staraj się natomiast jeść częściej i w mniejszych porcjach.  Wsłuchuj się w potrzeby swojego organizmu i wybieraj te produkty, które czujesz, że Ci służą. Naturalnym i znanym od dawna środkiem łagodzącym mdłości jest imbir – możesz spróbować dodawać go do herbaty albo zaopatrzyć się w kapsułki zawierające ten składnik.

Nie zapominaj także o odpoczynku – chociaż możesz jeszcze tego nie widzieć, Twoje ciało zmienia się teraz bardzo intensywnie i przygotowuje do ważnego zadania – stworzenia domu dla Twojego dziecka. Odpoczywaj zawsze wtedy, gdy poczujesz, że brakuje Ci sił lub zrobi Ci się słabo – zmęczenie, zawroty głowy istotnie przyczyniają się do nasilenia mdłości. Jeżeli stoisz – w autobusie, metrze, kolejce na poczcie – nie krępuj się poprosić o pomoc, usiądź lub nawet połóż się, jeżeli warunki na to pozwalają, weź kilka głębokich oddechów i napij się wody. Po chwili z pewnością poczujesz się lepiej!