Problemy z pamięcią w ciąży? Sprawdź czym jest amnezja ciążowa i jak sobie z nią radzić

Ciąża to przede wszystkim czas, kiedy spodziewasz się wszelkich zmian fizycznych. Jednak oprócz charakterystycznych transformacji na ciele, musisz przygotować się również na zmiany mentalne. Pregnezja, choć brzmi egzotycznie, to jest to po prostu amnezja ciążowa, której doświadczają przyszłe mamy. Czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?


Czym jest pregnezja?

Jeśli zauważyłaś, że jesteś ostatnio bardzo roztargniona, a najprostsze rzeczy płatają Ci figle (np. chowasz klucze do lodówki) to całkiem prawdopodobne, że dosięgła Cię pregnezja.
Wspomniana przypadłość to nic innego jak zaniki pamięci, które występują w najbardziej dokuczliwej formie w trzecim trymestrze. Szereg zmian życiowych jakie, czekają przyszłą mamę, wiążą się ze sporym podekscytowaniem jak i ze stresem, który może wpłynąć bezpośrednio na jakość snu i koncentrację. Z tego powodu mogą pojawić się także objawy rozkojarzenia, czy zamyślenia.     

Co powoduje amnezję ciążową?

Jednoznacznych badań naukowych nie ma. Jednak to, co wiemy, to to, że hormony oddziałują na mózg, które wpływają na zdolność myślenia i odbierania rzeczywistości podczas ciąży. Zmiana priorytetów i czynników związanych ze stylem życia obejmują zmiany neuroprzekaźników w osoczu, takich jak serotonina i dopamina, zmiany nastroju i zaburzenia snu.
Niektórzy badacze uważają, że mózg podczas ciąży pomaga kobietom zapomnieć o innych rzeczach i tym samym pozwala skupić się na opiece nad swoim dzieckiem. Większość kobiet w ciąży spędza dużo czasu, myśląc o nowym dziecku i o tym, jak zmieni się ich życie. Zwiększony stres może sprawić, że kobiety w ciąży poczują się roztargnione.

Jak poradzić sobie z problemem deficytu pamięci w ciąży?

Należy pamiętać, że deficyt pamięci z czasem się polepszy. Nie ma zatem obaw, że to coś groźnego. Choć na dłuższą metę może to być irytujące i może przeszkadzać nawet w codziennych, prostych sytuacjach to wiedz — że z czasem to minie. Po prostu Twój organizm w pełni skupił się na czymś, co do tej pory było mu obce i stara się mobilizować wszystko, co możliwe. Jak możesz sobie pomóc, kiedy już amnezja Cię dopadła? Złotego środka niestety nie ma, ale małe kroczki zawsze pomogą przetrwać dzień znośnie, które będą prowadziły ku lepszemu.

  1. Ważne rzeczy planuj i je zapisuj. Dzięki temu nie umknie Ci nic. Dobrym sposobem będą karteczki lub notatki w telefonie. 
  1. Nadaj priorytet codziennym zadaniom i unikaj złożonej wielozadaniowości. Czyli im prościej tym lepiej, nie kombinuj i skup się na najprostszej drodze do wykonania codziennego zadania, czymkolwiek ono nie jest.
  1. Jeśli to możliwe, deleguj. Szukaj wsparcia w rzeczach które robisz. Spraw, abyś nie czuła się przytłoczona ilością rzeczy do zrobienia w ciągu dnia. 
  1. Bądź aktywna. W miarę możliwości staraj się zachować aktywność fizyczną w najlepszej dla Ciebie formie. 
  1. Odpoczywaj i śpij. Staraj się poświęcać czas na relaks tyle ile wlezie. 

Z biegiem czasu Twoja pamięć będzie się poprawiać i powinna wrócić do normy po porodzie. Czasem nie od razu, ale na spokojnie i się tym nie martw. Ważne jednak, abyś o wszystkim, co istotne pamiętała. Kilka powyższych wskazówek powinno Ci ułatwić sprawę np. przygotowania wyprawki do szpitala czy innych istotnych zakupów, jakie czekają przyszłą mamę ;) A jeśli na obecną chwilę jest to dla Ciebie za ciężkie, to po prostu oddaj się błogiemu relaksowi i wpadnij w wir szalonych zakupów. Sprawdź naszą ofertę i zapoznaj się ze wszystkimi propozycjami, jakie mamy dla kobiet w ciąży i do karmienia, które w najbliższym czasie będą Ci potrzebne.

 

Sukienka ciążowa z funkcją karmienia piersią Ciążowa koszula do szpitala z funkcją karmienia 981 Kopertowa sukienka maxi
Ciążowa koszula do szpitala z funkcją karmienia

Kopertowa sukienka maxi