Podróżowanie w ciąży – co musisz wiedzieć

Gratulacje dla wszystkich przyszłych mam! Rozpieszczanie się, kiedy spodziewasz się dziecka, jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wyjazd to doskonały sposób na zasłużony „czas dla siebie” przed narodzinami dziecka. Niezależnie od tego, czy planujesz spokojną podróż samotnie, bezczelny „babymoon” ze swoim partnerem, czy dziewczęcy wypad do miasta, spróbuj zaplanować trochę czasu, aby uciec na chwilę, póki jeszcze możesz!

Ale oczywiście Twoim priorytetem zawsze będzie zdrowie Twoje i Twojego dziecka. W zależności od tego, jak się masz i jak ogólnie jesteś zdrowa, długie loty lub podróżowanie na duże odległości do nieznanych miejsc może nadwyrężyć Twoje zdrowie. Ale nie musi! Dla świętego spokoju przeczytaj przed wyjazdem nasz przewodnik na temat podróżowania w ciąży i z małymi dziećmi, aby być w pełni przygotowanym na te wakacje!

 

Więc kiedy mogę bezpiecznie podróżować?

Większość linii lotniczych pozwoli Ci podróżować poniżej 28 tygodnia ciąży bez listu od lekarza rodzinnego lub położnej, jeśli ciąża przebiegała bezproblemowo. Następnie będziesz musiał dostarczyć list od swojego lekarza dla linii lotniczej, w którym podasz datę porodu i że możesz latać. We wszystkich przypadkach po 36 tygodniach (lub 32, jeśli spodziewasz się bliźniąt!) nie będziesz mogła podróżować samolotem.

Odkryliśmy, że większość kobiet uważa, że najlepszy czas na podróż w czasie ciąży to okres między czwartym a szóstym miesiącem. Pierwsze 12 tygodni ciąży może być trudne dla każdej świeżo upieczonej mamy: bardziej prawdopodobne jest, że będziesz senna i będziesz mieć mdłości, co może sprawić, że podróżowanie w tym czasie będzie dość niewygodne. Pierwsze trzy miesiące to również największe ryzyko ciąży, jeśli coś pójdzie nie tak, dlatego radzimy poczekać z podróżą do tego okresu. Mimo to, jeśli ciąża przebiegała bezproblemowo i stosujesz odpowiednie środki ostrożności, nie ma powodu, dla którego nie mogłabyś cieszyć się wakacjami poza domem!

Kiedykolwiek i gdziekolwiek się wybierasz, zawsze idź do położnej, aby porozmawiać o ryzyku i najlepszym czasie na podróż. Istnieją pewne momenty w czasie ciąży, kiedy podróżowanie jest bezpieczniejsze niż w innych.

 

Najważniejsze wskazówki dla podróżujących w ciąży:

  • Upewnij się, że regularnie pijesz wodę przez cały czas, ponieważ istnieje znacznie większe ryzyko odwodnienia, gdy jesteś w ciąży.
  • Ważne jest również, aby pić dużo wody, ponieważ podczas lotu również istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Upewnij się, że rozciągasz nogi tak bardzo, jak to możliwe, i noś specjalne skarpety podróżne, aby zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi.
  • Podnieś nogi! Odpoczywaj tyle, ile możesz podczas długich podróży, ponieważ będziesz musiał utrzymać poziom energii! Dotyczy to każdej długiej podróży: jeśli prowadzisz samochód, dlaczego nie pozwolić swojemu partnerowi przejąć sterów, podczas gdy ty zrelaksujesz się z magazynem?
  • Jeśli jesteś poza domem, upewnij się, że masz ze sobą wygodne buty. Jest to bardzo ważne, ponieważ w upale często puchną kostki, a nie chcesz, żeby się ocierały!
  • Jedz lekkie, zdrowe posiłki, aby uniknąć wzdęć i nudności.
  • Porozmawiaj ze swoją położną o tym, co planujesz robić w podróży. Jesteśmy pewni, że nie planujesz nurkowania głębinowego ani wspinaczki górskiej na te wakacje, ale oni będą w stanie doradzić Ci, czy Twoje zajęcia są bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.
  • Upewnij się, że masz przy sobie wszystkie ważne dokumenty i dane! Jeśli zapominasz, dlaczego nie zeskanować ich wszystkich i wysłać e-mailem do siebie, aby zawsze mieć dostęp, gdy jesteś gdzieś poza domem?
  • Bądź samolubny! Niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza, druga czy kolejna ciąża, będziesz potrzebować trochę czasu dla siebie. Poświęć co najmniej pół dnia poza swoim planem na zasłużone odprężenie. To nie będzie tylko ty przez bardzo długi czas, więc ciesz się czasem dla siebie, póki możesz!

Udanych wakacji!