Pierwsze tygodnie ciąży

Pierwsze tygodnie i miesiące ciąży to dla każdej kobiety ekscytujący czas. Czasami jednak zwłaszcza gdy pierwszy raz oczekujemy dziecka, możemy mieć wiele pytań i zastanawiamy się, czy ciąża przebiega prawidłowo. W tym wpisie postaramy się wyjaśnić niektóre z tych wątpliwości.

Pierwsze oznaki ciąży

Przyjście dziecka na świat jest zawsze wyczekiwanym momentem. Jednak sama wiadomość o tym, że jesteśmy w ciąży nierzadko jest dla nas zaskoczeniem. Nawet wtedy, gdy ciążę planowaliśmy od wielu miesięcy i przygotowywaliśmy się na tę chwilę, trudno nam uwierzyć, że rzeczywiście za 9 miesięcy będziemy rodzicami.

Najbardziej oczywistym objawem ciąży jest brak miesiączki. Jak wiemy, cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj około 28-35 dni i najczęściej po upływie tego czasu i braku spodziewanego krwawienia, zaczynamy zastanawiać się nad przyczyną. Nierzadko naszą pierwszą myślą jest ciąża.

Warto jednak wiedzieć, że nawet przed terminem miesiączki możemy sprawdzić, czy udało nam się zajść w ciążę – nowoczesne testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG (odpowiedzialnego za rozwój łożyska i świadczącego o ciąży) już po ok. 7 dniach od zapłodnienia!

Poza brakiem okresu, w pierwszych tygodniach ciąża może objawiać się nudnościami, osłabieniem, zmęczeniem, sennością. Nie jest to jednak regułą – w niektórych przypadkach żadna z tych dolegliwości nie wystąpi i ani Ty ani Twoje otoczenie możecie nie zorientować się, że jesteś w ciąży.

Jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży?

Przy oznaczaniu wieku ciąży często dochodzi do nieporozumień i można się w tym nieco pogubić. Trudno bowiem wyjaśnić, dlaczego ciąża rozpoczyna się.. jeszcze przed zapłodnieniem!

Lekarze ginekolodzy przyjmują, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem jest także pierwszym dniem ciąży, co - biorąc pod uwagę że do zapłodnienia dochodzi w drugiej części cyklu - może wydawać się nielogiczne. Jest to jednak powszechnie stosowana metoda i zarówno Twój lekarz jak i wszelkie kalendarze czy aplikacje ciążowe w ten sposób określają wiek ciąży.

A zatem jeżeli test ciążowy zrobiłaś dopiero po upływie przewidywanego terminu miesiączki i test ten okazał się pozytywny, możesz sobie pogratulować – właśnie przetrwałaś pierwsze pięć lub nawet sześć tygodni ciąży! Tygodnie od pierwszego do końca czwartego to pierwszy miesiąc ciąży, a tygodnie od początku piątego do końca ósmego określamy jako drugi miesiąc ciąży.

Co może czekać Cię w pierwszych tygodniach ciąży?

O ile pierwszy miesiąc upłynął Ci niepostrzeżenie i mogłaś nawet nie wiedzieć, że jesteś w ciąży, o tyle kolejne tygodnie najprawdopodobniej dadzą Ci się już we znaki.

Jednym z najczęstszych i najmniej przyjemnych doznań związanych z ciążą są mdłości. Większość kobiet doświadcza ich w mniejszym lub większym nasileniu. Pojawiają się ok. 4. tygodnia ciąży, nasilają w okolicach 9. tygodnia i najczęściej ustają ok. 12. tygodnia. Spowodowane są działaniem hormonów – progesteronu, hcG i estrogenu i najbardziej uciążliwe są rano, chociaż widok i zapach niektórych potraw może być nie do zniesienia przez cały dzień. Czasami samo otwarcie lodówki może wywołać dolegliwości, nic więc dziwnego, że w tym czasie możemy być rozdrażnione, zmęczone i osłabione.

Początki ciąży mogą także wiązać się z większą sennością. Trzeba być jednak ostrożnym – jeżeli kolejny dzień z rzędu zasypiasz jeszcze przed kolacją, jesteś nieustannie zmęczona i brak Ci sił, poinformuj swojego lekarza – najpewniej zleci Ci badanie poziomu hormonów tarczycy. Ospałość i zmęczenie mogą być bowiem oznaką niedoczynności tarczycy, która zagraża prawidłowemu rozwojowi ciąży.

W pierwszych tygodniach ciąży możesz również odczuwać ból i tkliwość piersi, a także lekkie skurcze w podbrzuszu. Są to jednak dolegliwości, których wiele z nas doświadcza również przed miesiączką, a więc często nie wiążemy ich z ciążą a ze zbliżającym się okresem.

Jak rozwija się zarodek w pierwszych tygodniach ciąży?

Jak już wiemy, do zapłodnienia dochodzi w około trzecim tygodniu ciąży, a zatem ten tydzień to zarazem pierwszy tydzień życia dziecka. W czwartym tygodniu ciąży badanie USG powinno już pokazać tak zwany pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się zarodek. Na tym etapie jest on mikroskopijny – niczym ziarenko maku i czasami można go zaobserwować dopiero w szóstym tygodniu ciąży.

W piątym – szóstym tygodniu ciąży zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, tworzą się kręgi oraz zawiązki mózgu i układu nerwowego. Rozpoczyna się istotny etap ciąży, który obejmuje proces formowania się wszystkich narządów i układów, niezbędnych w dalszym rozwoju dziecka. Wszystkie substancje toksyczne (takie jak alkohol, używki czy niektóre leki) mogą mieć negatywny wpływ na ten proces, dlatego też warto w tym okresie szczególnie zadbać o właściwe odżywianie i suplementację niezbędnych składników odżywczych i witamin.

Prawdziwie rewolucyjne zmiany w Twoim ciele zachodzą również w kolejnych, często decydujących tygodniach  ciąży – o tym przeczytasz jednak w kolejnym artykule.