Kolor luksusu, władzy i bogactwa - czyli fioletowe sukienki ciążowe i do karmienia

Psychologia kolorów sugeruje, że barwy mogą mieć ogromny wpływ na nasze nastroje, a nawet zachowania. Uważa się, że każdy kolor ma swój właściwości, ale wrażenie, jakie wywołuje każdy z nich, może różnić się w zależności od doświadczenia i kultury. Podobnie jak inne kolory, fioletowy może prowadzić do różnych uczuć, emocji i skojarzeń. Co oznacza kolor fioletowy i czy może go nosić kobieta w ciąży? Podpowiadamy.


Fiołkowy, śliwkowy, ametystowy, wrzosowy i liliowy, czyli wszystkie pochodne fioletu, określane są często przez ludzi jako kolor tajemniczy, duchowy i pomysłowy. Kolor ten rzadko występuje w naturze, dlatego uważany jest za rzadki i intrygujący. Jest on połączeniem barwy niebieskiej i czerwonej.

Fiolet - ulubiony kolor Kleopatry

Od dawna uważa się, że fioletowy jest kolorem królewskim. Barwnik ten był używany już w starożytności i był jednym z tych trudno dostępnych i drogich zasobów. Nic więc dziwnego, że jedynie elita mogła używać fioletowego barwnika, który z biegiem czasu został utożsamiany z ekstrawagancją i arystokracją, który utrzymuje się zresztą do dziś.

Ślady purpurowego barwnika sięgają około 1200 r. p.n.e., gdzie zaczęto go produkować z muszli ślimaka morskiego, przez efekt kruszenia. Kolor ten stał się dobrze znany jako purpura tyryjska, która nosił nawet sam Aleksander Wielki.

Kolor fioletowy, był ponoć jednym z ulubionych kolorów Kleopatry, które często jej towarzyszyły nie tylko w szatach, ale dodatkach:

Płynęła łodzią, co jak tron błyszczący
Sunąc po wodzeni, jarzyła się blaskiem.
Kasztel ze złota, żagle purpurowe
Tak przesiąknięte pachnidłem, że wiatry
Z wielką miłością na nie powiewały.

William Shakespear, Antoniusz i Kleopatra - 

Mądrość, odwaga i szlachetność w jednym

Różne odcienie fioletu mają różne znaczenie. Na przykład jasne fiolety kojarzą się z beztroską, romantyczną energią, podczas gdy ciemniejsze odcienie mogą oznaczać smutek i frustrację. W niektórych częściach Europy kolor fioletowy kojarzy się ze śmiercią i żałobą.

Symbolika na tle całego świata:
Japonia - bogactwo i władza;
Ameryka -  mądrość, uzdrowienie, wdzięczność;
Tybet - purpura jest święta dla Buddy;
Ukraina - wiara, cierpliwość, zaufanie;
Tajlandia - żałoba;
Egipt - cnota, wiara.

W spektrum kolorów fioletowy ma najkrótszą długość fali i wibruje z najwyższą częstotliwością. Kolor ten symbolizuje bowiem siódmą czakrę. Czakra korony jest połączona z czubkiem głowy, układem nerwowym, mózgiem i jest uważana za najbliższą duchowemu oświeceniu. 

Fioletowe sukienki ciążowe i do karmienia

Bez wątpienia kolor ten działa uspokajająco na umysł i ciało. Domieszki ognistej czerwieni w połączeniu z niebieskimi barwami zapewniają również kojący efekt, obniżając ciśnienie krwi i tętno. 

Podobnie jak w przypadku wszystkich kolorów, znaczenie fioletu zmienia się wraz z jego odcieniem. Jaśniejsze odcienie fioletu przesuwają się w kierunku kobiecych lub romantycznych energii, prawdopodobnie ze względu na ich czerwone podszycie, które stają się bardziej widoczne. Jako takie przekazują również senne uczucia nostalgii. Jaśniejszy, bogatszy fiolet kojarzy się ze szlachetnością i statusem. Ciemniejsze odcienie mogą jednak oznaczać smutek i frustrację, zwłaszcza gdy niebieski zaczyna wyprzedzać czerwień.

Czy kolor fioletowy jest dobry dla kobiet w ciąży? Oczywiście! A z pewnością, jest jednym z najmodniejszych kolorów tego lata!

 

sukienka_ciazowa sukienka ciązowa
Sukienka ciążowa z funkcją karmienia Sukienka ciążowa z funkcją karmienia Sukienka ciążowa i do karmienia