Jakie gry i zabawy wybrać na Baby Shower?

Baby Shower to jeden z tradycyjnych sposobów, w jaki bliscy przyszłych rodziców spotykają się, aby wyrazić radość z ciąży. To także czas dla przyjaciół i rodziny, aby dzielić wspólne chwile z najbliższymi i obdarowywać ich prezentami, miłością i dobrymi życzeniami przed porodem. Mimo że Baby Shower ma swoją długą historię, to w Polsce gości od dość niedawna i zyskuje coraz większe grono miłośników. Dziś podpowiadamy jak zorganizować idealne przyjęcie.


Co to jest Baby Shower?

Baby shower to impreza organizowana z okazji zbliżających się narodzin nowego dziecka. Jest to również sposób, w jaki przyjaciele i rodzina mogą pomóc nowym rodzicom uzyskać wszystko, czego potrzebują. W końcu niemowlęta potrzebują mnóstwo rzeczy, a lista może stać się dość długa i droga, zwłaszcza na samym początku, kiedy sami nie wiemy z czym należy nam się zmierzyć w najbliższych dniach i miesiącach.
Narodziny dziecka zawsze były źródłem radości i świętowania — ale w przeszłości te uroczystości bardzo różniły się od tego, co znamy dzisiaj.

W starożytnej Grecji i Egipcie odprawiano rytuały, mające na celu uczcić nowe dziecko i jego matkę. Podczas tych obrzędów składano wiele podarków wraz z życzeniami różnym bogom i boginiom. 

W średniowieczu chrzest dziecka był okazją do wręczania prezentów nowym rodzicom. Powszechne było, że prezenty miały znaczenie religijne, a rodzice chrzestni byli zazwyczaj tymi, którzy je wręczali.

Epoka wiktoriańska, to czas kiedy przyjęcia bociankowe zaczęły nabierać kształtów. Z racji tego, że w tamtych czasach ciąża i poród nie były czymś o czym mówiono publicznie, więc uroczystości te odbywały się po urodzeniu dziecka. Miały one charakter herbaciany, które które obejmowały gry i prezenty dla nowej mamy. 

Stały się bardziej popularne w ciągu następnych dziesięcioleci i były znane jako „bocianie imprezy”. Spotkania te stały się powszechne – zwłaszcza w USA – podczas i po obu wojnach światowych, które to dały bliskim możliwość pomocy finansowej świeżo upieczonym rodzicom po trudnościach ekonomicznych spowodowanych wojnami.

Kiedy zorganizować przyjęcie dla przyszłej mamy?

Wiele może zależeć od samej ciężarnej - tego jak się czuje i czy ma na to chęć. Jednak w kanonie utarło się, że idealny czas na Baby Shower to 7-8 miesiąc ciąży. Jest to bezpieczny wariant ze względów medycznych (mniejsze ryzyko powikłań i poronień), jak i po prostu będziesz mieć lepszy obraz tego, czego jeszcze Ci brakuje i w czym Twoi bliscy mogą Ci pomóc.

Wcześniej ciąża i poród były tematami tabu, które były omawiane wyłącznie wśród kobiet. Jednak coraz bardziej akceptowalne i oczekiwane jest to, że ojcowie są bardziej zaangażowani. Zatem nie ma w tym nic złego, jeśli impreza nabierze charakter łączony - zatem obecność kobiet i mężczyzn będzie mile widziana.

Decyzja o lokalizacji powinna być jednym z pierwszych kroków przy planowaniu spotkania aby ustalić, ilu gości możesz pomieścić. Niezależnie od tego, czy jest to popołudniowa herbatka, czy wystawna i elegancka uroczystość, jest wiele miejsc, w których można zorganizować Baby Shower. Koniecznie skonsultuj z przyszłą mamą, czy ma jakieś preferencje. Idealnie byłoby, gdyby bociankowe nie odbywało się w domu przyszłej mamy, aby nie musiała ona sprzątać przed i po imprezie.


Top 3 gier na Baby Shower

 • Kto zna przyszłą mamę najlepiej
 • W tej zabawnej grze przyjaciele i członkowie rodziny walczą o udowodnienie, kto wie najwięcej o przyszłej mamie. Gra ta wymaga bardzo niewiele przygotowań i jest łatwa do zabawy nawet przy dużej ilości osób, co czyni ją jedną z najlepszych gier..

  Czego potrzebujesz: papier i długopis dla każdego gościa.

  Przed imprezą: Dowiedz się jak najwięcej o dzieciństwie przyszłej mamy. Zapisz swoje pytania i odpowiedzi na kartce papieru i nikomu nie pokazuj.

  Jak grać: Przeczytaj na głos swoją listę pytań i poproś gości o zapisanie odpowiedzi na papierze. Wygrywa ten, kto ma największą liczbę poprawnych odpowiedzi.

 • Zgaduj, zgadula, czyli…
 • Jeżeli zastanawiałaś się jaka jest najzabawniejsza gra na Baby Shower to właśnie ta - zgadywanie smaku czekoladki.
  Brzmi intrygująco, a jeszcze bardziej dziwacznie jest w praktyce. Jednak to czego możesz się spodziewać - to ubaw po pachy i gwarantowanej satysfakcji wśród zaproszonych gości. Każdy będzie pamiętał i wspominał tę grę jako najlepszą.

  Czego potrzebujesz: Pieluchy i różne mini batoniki lub cukierki czekoladowe oraz długopis i papier dla każdego gościa.

  Przed imprezą: Rozpuść różne rodzaje czekoladek i polej po jednym na każdą z pieluch.

  Jak grać: Poproś gości, aby powąchali lub nawet zanurzyli palec, aby spróbować czekoladki. Ich celem jest odgadnięcie jaki rodzaj jest na każdej pieluszce. Zwycięzcą jest ten, kto poprawnie odgadnie najwięcej czekolady. 

 • Picie z butelki na czas
 • Kolejna z tych gier, które dają sporo uśmiechu. 

  Czego potrzebujesz: Butelki ze smoczkiem dla każdego z gości. Można wypełnić je sokiem, wodą lub innym wybranym napojem. 

  Jak grać: Na umówiony znak, wszyscy goście zaczynają pić z butelki, starając się to zrobić jak najszybciej. Wygrywa ten, kto jako pierwszy opróżni naczynie.

  Baby Shower podobnie jak inne uroczystości i imprezy wymagają małych przygotowań. To co ważne w tym wydarzeniu, to z pewnością to, że będzie ono niepowtarzalne - dosłownie i w przenośni. Może też zdarzyć się tak, że będzie to jedyne bociankowe w życiu przyszłej mamy, dlatego zadbajcie wspólnie o to, aby te chwile były miłe dla wszystkich, ale w głównej mierze skupiając się na potrzebach ciężarnej.

  Jedynie co nam pozostaje, to życzyć Wam udanej zabawy!

   

  Sukienka ciążowa i do karmienia Sukienka ciążowa i do karmienia Sukienka ciążowa i do karmienia
  Sukienka ciążowa i do karmienia Sukienka ciążowa i do karmienia Sukienka ciążowa i do karmienia

   

  Szukasz odpowiedniej sukienki na Baby Shower? Sprawdź nasze propozycje i zapoznaj się z pełną ofertą sukienek okolicznościowych Chelsea Clark.