Bądź piękna nie tylko w Dniu Matki (+ top ciekawych faktów o macierzyństwie)

Dzień Matki obchodzony jest w niemal w 140 krajach na całym świecie, mimo że tyczy się on naszych mam, to jest to zarówno ważne święto dla naszych córek, synów, mężów i ojców naszych dzieci. Wszystkie więzi, które są w bliskiej relacji z matką, zasługują na pielęgnowanie, a jedna z piękniejszych rzeczy, jaka istnieje na świecie to bezwarunkowa, matyczna miłość. Jak zatem sprawić by ten dzień był dobry dla naszych mam i jak czuć się w tym dniu wyjątkowo jako mama? Podpowiadamy.

“Mama” to uniwersalne słowo, opisujące kobietę, która obdarzyła nas najcenniejszą miłością w naszym najbardziej bezbronnym stanie. Niemal każdy język może pochwalić się rozpoznawalną jego formą i nawet pomimo różnic językowych, to słowo matka pozostaje takie samo w odróżnieniu od jej osobowości.

Dzień Matki - dzień obfity w prezenty

Dzień Matki jest dniem szczególnym, w którym to staramy się, aby był on przepełniony ciepłem, bliskością i przede wszystkim wdzięcznością. Nie jest jednak tajemnicą, że mimo wszystko miewamy niekiedy problem, czym obdarować naszą mamę. W tradycji stają się kwiaty, czekoladki, biżuteria, perfumy, a swego czasu i nawet sesje zdjęciowe. Te ostatnie, mimo że czasem kosztowne, stanowią wspaniałą pamiątkę. A czym może być prezent idealny? Na niego recepty nie ma, ale istnieją pewne podpowiedzi, które zawsze się sprawdzają.
Warto przypomnieć sobie, jaka była nasza mama w młodości. Co lubiła robić, co ją fascynowało i tym samym pozwolić jej to przywołać. Niekiedy w pędzie macierzyństwa i codziennych obowiązków zatraciła swój dawny ogień i zapomniała co dawało jej prawdziwy dziecięcy wewnętrzny uśmiech. Dlatego zabierz mamę w miejsca, w których lubiła bywać, obdaruj ją przydatnymi rzeczami, które wyzwolą w niej kreatywne działania. Pozwól jej poczuć się jak dziecko. Uwierz. To będzie najlepszy z prezentów, jaki możesz jej podarować.

Pierwszy prezent dla przyszłej mamy

Nikt nie powiedział, że Dzień Matki mogą obchodzić tylko kobiety, które już urodziły. No bo właśnie. Co z dziewczynami, które dopiero spodziewają się potomstwa? Oficjalnie statusu matki nie mają, ale wiadomo, że zaczęły one swoją przygodę z macierzyństwem już od pierwszych dni, w których dowiedziały się, że ich ciało będzie gościć nową istotę. Dlaczego o tym wspominamy? Bo jest to równie ważne, aby wspierać kobietę i dać jej poczucie jak wielką rolę odgrywa. Dlatego pamiętajmy o przyszłych mamach także w tym dniu. No dobrze. A co w takim razie podarować przyszłej mamie? 

Przede wszystkim nie popełniaj tego błędu i nie kupuj jej rzeczy dla dziecka. Pamiętaj to jej święto i spraw by uwaga skupiła się na niej. Krem na rozstępy, czy wkładki laktacyjne to mało romantyczny prezent, dlatego zrób coś wyjątkowego. Niech przyszła mama poczuje się piękna w swoim ciele, seksownie i niech błogosławiony stan napawa ją dumą. Niech porzuci domowy dres i włoży zmysłową sukienkę. Tak, jest to możliwe nawet w ciąży i tuż po niej! Istnieje wiele ciekawych krojów w modzie ciążowej, aby poczuć się pewnie i swobodnie (elastyczne dzianiny, unikalne wzornictwo i printy). Nie trzeba rezygnować z ulubionych sukienek letnich, wizytowych czy eleganckich wyjść tylko dlatego, że jest się w ciąży. Przemysł jest na tyle bogaty, że niemal każdy fason jest dostępny nawet dla ciężarnych, a co więcej, posiada szereg udogodnień, które pozwolą na to, aby dzień przebiegł dobrze.

O czym mowa? Chodzi np. o funkcję karmienia, która wydaje się niezbędna na najbliższe dni. Dostęp do piersi oraz to, aby swobodnie przystawić dziecko w czasie gdy tego potrzebuje, a jednocześnie nie tracąc aury wydarzenia czy miejsca, w którym jesteśmy. Być może wydaje się to błahe, bo czym może być sukienka ciążowa, jak niezwykłą sukienką, ale uwierz. Jest to odzież ciążowa do zadań specjalnych, za którą przyszła mama podziękuje Ci niejednokrotnie.

                         
Ciążowa sukienka na lato z funkcją karmienia Maxi sukienka ciążowa i do karmienia Sukienka ciążowa z odkrytymi ramionami

"M" jak modna i pełna miłości mama

 

Pamiętaj. Mama to wciąż kobieta. Bez względu na wiek, styl czy cokolwiek co mogłoby Was różnić, to zawsze pełna wewnętrznej mocy istota. Czasem zagubiona, czasem zmęczona i przepracowana, ale w dalszym ciągu ta, która oczekuje uczucia ciepła, bliskości i pożądania. Niech ten dzień będzie dla Was dobry i przyniesie Wam wiele radości i niezapomnianych wspomnień. Niech Dzień Matki będzie Waszą codziennością. 

Na koniec zostawiamy Was z garścią ciekawych informacji dotyczących macierzyństwa oraz samego Dnia Matki. Wierzymy, że będzie to idealnym uzupełnieniem tego, co już wszystkie wiemy. Dobrego!

Interesujące fakty o Dniu Matki i macierzyństwie


▪️ Dzień Matki tuż za Bożym Narodzeniem i Chanuką jest świętem, w którym kupuje się najwięcej kwiatów i żywych roślin.
▪️ Przeciętna mama zmieni około 7300 pieluch, zanim jej dziecko osiągnie wiek 2 lat.
▪️ Zmiana pieluchy zajmuje matkom średnio 2 minuty i 5 sekund, co odpowiada około trzem 40-godzinnym tygodniom pracy każdego roku.
▪️ Polska jest jedynym krajem w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Data ta obowiązuje od 1914 roku.
▪️ W 2018 roku w Polsce było 11-13 milionów matek. 
▪️ Już w czasach starożytnych wielbiono matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. W Grecji czczono Reję podczas wiosennego święta Matki Natury. W Rzymie zaś, kultywowano boginię Cybele, matkę wszystkich bogów. 
▪️ Szacuje się, że w drugą niedzielę maja każdego roku wykonuje się około 122 miliony telefonów do naszych mam.
▪️ W czasie ciąży ciało kobiety doznaje wielu zmian, czasem bardzo zaskakujących jak np. zwiększenie temperatury ciała, zmiana pigmentu skóry, czy rozluźnienie więzadła miednicy.
▪️ W USA w 2014 roku było 43,5 miliona matek, z czego wspólnie wychowały one ponad 95,8 miliona dzieci.
▪️ Głos matki powoduje, że serce płodu bije szybciej, a zarazem obniża poziom hormonu stresu, kortyzolu i podnosi poziom oksytocyny, czyli hormonu związanego z miłością i więzią.
▪️ W 2000 roku na świat przyszło około 28 tysięcy dzieci, których matki miały 19 lub mniej lat.
▪️ “Niedziele u matki” to dni, które były świętowane w Anglii w XVII wieku. Polegały one na wręczaniu drobnych upominków swoim rodzicielkom, a w kościołach z tej okazji odprawiano nabożeństwa. Zwyczaj ten jednak zanikł w XIX wieku.
▪️ Woodrow Wilson podpisał dokumenty poświadczające Dzień Matki jako oficjalne święto w USA w 1914 roku.